اخبار سیاست خارجی  - بازخوانی سی ان ان از شش نکته در بحران گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در ایران

بعضی گروگان های آمریکایی وقتی به پایگاه نظامی در آلمان رسیدند در مواجهه با کارتر از فرط ناراحتی از او حاضر نشدند در آغوش او قرار بگیرند و خود را عقب کشیدند.

همزمان با نزدیک شدن به سی و پنجمین سالگرد ماجرای اشغال سفارت آمریکا در تهران، وب سایت شبکه خبری سی ان ان آمریکا در گزارشی به بازخوانی دوباره حادثه گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در ایران پرداخته و در گزارشی مدعی شده است که شش بخش از این حادثه کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

اخبار,اخبارسیاست خارجی,گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در ایران

 

 به گزارش عصر ایران در این بازخوانی که ظاهرا بخش هایی از آن برای خواننده آمریکایی تازگی دارد، به شش بعد از این حادثه که پیشتر به آن پرداخته نشده یا کمتر به آن پرداخته شده اشاره شده است.

در یکی از بندهای مورد اشاره حتی ادعا شده است که سه تن از گروگان ها از سوی گروگانگیران به وسیله انجام اعدام ترسانده شده اند.

شش موردی که از نظر سی ان ان درباره گروگانگیری تازگی دارد و کمتر به آنها پرداخته شده از قرار زیر است:

1- نخستین بحران جدی سیاست خارجی آمریکا با مساله اسلام سیاسی: پس از انقلاب اسلامی در ایران آیت اله خمینی رهبر انقلاب یک حکومت دینی و اسلامی را جایگزین یک پادشاهی متحد آمریکا در ایران کرد. آمریکا پس از انقلاب به واسطه مداخلات و نقشی که در ایران دوره شاه داشت "شیطان بزرگ " توصیف شد.

 

از نظر انقلابیون ایران شاه به واسطه حمایت آمریکا در قدرت بود و آمریکا مداخله گر بزرگ در امور داخلی ایران بود. این نگرانی در ماه های ابتدایی انقلاب وجود داشت که سازمان سیا با انجام توطئه و یا کودتا بار دیگر شاه را به قدرت برگرداند. از این رو وقتی سفارت آمریکا در تهران اشغال شد آیت الله خمینی از این حادثه به عنوان انقلاب دوم یاد و از اقدام انقلابیون تجلیل کرد.

2- هشدارهای سفارت آمریکا به واشنگتن پیش از اشغال سفارت: در هفته های پیش از اشغال سفارت ، سفیر آمریکا در ایران بارها به واشنگتن هشدار داد که ممکن است انقلابیون ایران به سفارت آمریکا در تهران حمله کنند. شاه پس از خروج از ایران مدتی را در مصر گذراند و سپس به مکزیک رفت.

 

در آنجا دکترها با معاینه او اعلام کردند بهتر است برای درمان بیماری سرطان خود به آمریکا برود. اعلام این مساله در اکتبر 1979 (یک ماه پیش از ماجرای حمله به سفارت) سبب تحریک انقلابیون در ایران شد. اعلام موافقت کارتر با حضور شاه در آمریکا به این گمانه در بین انقلابیون ایران دامن زد که آمریکا می خواهد تحت پوشش درمان شاه او را به آنجا ببرد و از آنجا برای بازگشت مجدد او به قدرت برنامه ریزی کند. سفارت آمریکا در تهران پیش از حمله انقلابیون بارها هشدار داده بود که در صورت راه دادن شاه به آمریکا انقلابیون ممکن است به سفارت آمریکا در تهران حمله کنند.

3- ادعای بد رفتاری با برخی از گروگان های آمریکایی یا حتی شکنجه برخی از آنها: زن های گروگان در سفارت تهران اعلام کردند مادامی که در گروگان انقلابیون ایران بودند رفتاری توام با احترام با آنها می شد. اما سه تن از گروگان های آمریکایی به نام های " گولاسینکی"، " جان لیمبرت" و " ریک کوپکه" ادعا کرده اند یک شب آنها از سوی گروگان گیر ها لخت شدند و برای اعدام به محوطه ای برده شدند. حتی به سمت آنها نشانه گیری و تیراندازی شد اما بعد مشخص شد این اقدام گروگان گیرها صرفا برای شوخی بوده است.

4- آزادی گروگان گیر ها پس از مراسم تحلیف ریگان :  این اقدام گروگان گیر ها آخرین ضربه آنها به دولت جیمی کارتر بود. پس از توافق بین دولت ایران و آمریکا برای آزادی گروگان ها در دسامبر 1980 ، ایرانی ها که دولت جدید رونالد ریگان هنوز مستقر نشده بود منتظر ماندند تا او رسما قدرت را به دست بگیرد و مراسم تحلیف او برگزار شود. همزمان با تحلیف ریگان به هواپیمای حامل گروگان ها اجازه داده شد از فرودگاه مهر آباد در تهران به مقصد آلمان پرواز کند. ایرانی ها این اقدام را به منظور تنبیه کارتر انجام دادند.

5- برخی گروگان ها از فرط ناراحتی کارتر را تحویل نگرفتند: شاید پیشتر از این کمتر اعلام شده باشد که جیمی کارتر همزمان با حرکت هواپیمای گروگان ها به سمت آلمان ، به پایگاه نظامی آمریکا در آلمان رفت تا با گروگان ها ملاقات کند. کارتر این اقدام را انجام داد و می خواست با همه گروگان ها دیدار کرده و آنها را در آغوش بگیرد. اما برخی از گروگان ها که از کارتر و سیاست های او که باعث طولانی شدن بحران گروگانگیری شده بود از جمله به خاطر موافقت اولیه او با اعزام شاه به آمریکا که از نظر بسیاری از گروگان ها دلیل اصلی حمله انقلابیون ایران به سفارت بود، برخی گروگان ها حاضر نشدند کارتر را در آغوش بگیرند و در مقابل اصرار کارتر برای در آغوش گرفتن شان تنها با او دست دادند.

6- تبدیل سفارت آمریکا به موزه : سفارت آمریکا در تهران پس از بحران گروگانگیری تغییر کاربری داده و تبدیل به موزه شده است. دولت ایران از این مکان به عنوان "لانه جاسوسی" یاد می کند. این سفارت حالا تبدیل به نمادی از انقلاب اسلامی ایران شده است. بسیاری از لوازم سفارت در تهران در موزه به نمایش گذاشته است از جمله ماشین های تایپ قدیمی و تجهیزات ارتباطی سفارت و.. همه ساله در 13 آبان و در سالروز اشغال سفارت آمریکا در تهران ، ایرانی ها با انجام راهپیمایی این روز را در تقویم انقلاب اسلامی گرامی می دارند.

 

 اخبارسیاست خارجی  - عصر ایران



رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.