اخبار,مذاکرات هسته‌ای


اخبار سیاست خارجی - خبر مقام آمریکایی از پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای

یک مقام ارشد آمریکایی روز چهارشنبه با بیان اینکه پیشرفت هایی در مذاکرات هسته ای با ایران به دست آمده است، گفت: کارهای زیادی برای انجام باقیمانده اما هدف، رسیدن به توافق تا مهلت اواخر نوامبر است.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، این مقام وزارت امور خارجه آمریکا این مطلب را پس از 6 ساعت مذاکره میان جان کری و محمدجواد ظریف وزیران امور خارجه آمریکا و ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان کرد.

این رسانه در ادامه نوشت: در حالی که کمتر از 6 هفته به مهلت 24 نوامبر(سوم آذرماه) باقیمانده است، مقامات غربی می گویند اختلافات مهمی بویژه درباره میزان غنی سازی اورانیوم در ایران همچنان باقی است.

این مقام آمریکایی که خواست نامش ذکر نشود، گفت: در برخی از مسائل پیشرفت هایی داشته ایم؛ تمام طرف ها ایده های خود را مطرح کرده اند تا ببینیم آیا می توانیم کار را پیش ببریم یا نه.

وی افزود: پیشرفت هایی داشته ایم و همچنان به پیشرفت هایی می رسیم اما کارهای زیادی باقیمانده است که انجام دهیم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: می توانیم از طریق توافقی قابل راستی آزمایی که هم نگرانی های جامعه بین المللی را رفع کند و هم فرصت اقتصادی بیشتری در اختیار مردم ایران قرار دهد، راهی به سمت جلو پیش بینی کنیم.

رویترز نوشت: مقام های ارشدی از ایران و شش قدرت جهان قرار است روز پنجشنبه در پایتخت اتریش دیدار کنند. نشانه ای در دست نیست که آیا کری برای مذاکرات بیشتر در وین خواهد ماند یا نه.

گفتنی است، هشتمین دور مذاکرات جامع هسته ای میان ایران و 1+5 از روز سه شنبه هفته جاری در وین با گفت وگوهای معاونان ظریف و کری و سپس کارشناسان ایران و آمریکا آغاز شد.

قرار است امروز (پنجشنبه) ساعت 11 به وقت محلی مذاکرات ایران با نمایندگان 1+5 به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود.

 

-----------------------------

رییس‌مجلس در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان»:توافق هسته‌ای تا سوم آذر امکان‌پذیر است

«سی ان ان» با اشاره به اظهارات رییس‌جمهوری مبنی بر اینکه رسیدن به توافق تا مهلت 24نوامبر (سوم آذر) امکان‌پذیر است، گفت: «من فکر می‌کنم کاملا امکان‌پذیر است البته به شرط اینکه هر دو طرف در رسیدن به توافق، جدی باشند، موضوعات باقیمانده می‌تواند تا مهلت 24نوامبر 2014 حل شود، در صورتی که دو طرف درباره موضوعات کوچک چانه‌زنی کنند، رسیدن به توافق بعید خواهد بود.»

 

علی لاریجانی درباره تبعات تمدیدنشدن گفت‌وگوها گفت: «من فکر نمی‌کنم زیاد به نفع آمریکا باشد زیرا معنایش آن است آنها (آمریکایی‌ها) فرصت را برای دستاورد دیپلماتیک از دست داده‌اند، البته این شکست برای دیگران نیز خواهد بود، ما قصد داریم همان کاری را انجام دهیم که تاکنون انجام داده‌ایم.»

 

لاریجانی با بیان اینکه «نمی‌خواهیم بمب هسته‌ای تولید کنیم اما بر دسترسی به فناوری و دانش هسته‌ای تاکید می‌کنیم»، افزود: «آماده هستیم به اندازه کافی در این زمینه شفاف باشیم، من متعجب می‌شوم چرا در این مذاکرات فقط صحبت از تعداد سانتریفیوژها می‌شود و اینکه چگونه آنها (غرب) می‌توانند بخش‌های تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای ما را محدود کنند، تعداد سانتریفیوژها واقعا مهم نیست بلکه مطلب مهم این است که ایران تلاش می‌کند شفاف‌سازی کند و قصد دارد درباره برنامه هسته‌ای خود شفاف باشد.»

رییس مجلس درباره بازداشت برخی اتباع خارجی نیز گفت: «اینها مواردی هستند که بسیار به‌ندرت روی می‌دهد و طبیعی است چنین مواردی روی دهد زیرا ایران کشوری بسیار بزرگ با جمعیت 80میلیون‌نفری است. آنها ممکن است کار اشتباهی انجام داده باشند یا جرمی مرتکب شده باشند، قوه‌قضاییه باید آن را بررسی کند. تردیدی نیست ما نمی‌خواهیم هیچ‌کس را بدون هیچ دلیلی به زندان بفرستیم. تا آنجایی که من می‌دانم تحقیقات در این زمینه شروع شده است و من امیدوارم این تحقیقات به پایان رسد و نتیجه آن هر چه سریع‌تر اعلام شود.»

 

لاریجانی درباره ادعای بیگناهی جیسون رضاییان که به اتهام امنیتی در ایران بازداشت شده، گفت: «براساس قوانین در ایران اتهامات نمی‌تواند قبل از تحقیق به صورت علنی اعلام شود، البته قوانین در کشورهای مختلف فرق می‌کند، تا جایی که من می‌دانم این فرد با اتهاماتی مواجه شده است اما هنوز به صورت علنی بیان نشده است زیرا قانون اجازه نمی‌دهد اما موضوع او در حال بررسی است.»

 

او افزود: «مسلما تسریع در روند رسیدگی به این پرونده‌ها خوب است، حتی اگر اظهارنظر درباره آنها به اندازه‌ای که قانون اجازه داده است، باشد، خوب است اما ما واقعا نمی‌توانیم قوه‌قضاییه را وادار سازیم با عجله کارهایی انجام دهد.» موضوع جیسون رضاییان خبرنگار ایرانی- آمریکایی روزنامه واشنگتن‌پست، در حالی از رییس‌مجلس ایران پرسیده شد که کمتر از یک‌ماه پیش در نیویورک نیز این سوال چندین‌بار از حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران پرسیده شد. او نیز در پاسخ گفت که این پرونده در مرحله دادرسی است، امیدوارم اگر گناهی نداشت تبرئه شود و اگر جرمی داشت، قضاوت عادلانه‌ای بشود.

مبارزه با تروریسم بازی نیست
لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تهدید داعش گفت: «داعش گروهی نیست که خودبه‌خود به وجود آمده باشد، ما باید ریشه‌های آن را بیابیم و بدانیم قدرت‌های بزرگ و همچنین برخی از کشورهای منطقه مسوول به‌وجودآمدن آن هستند.» او افزود: «فکر می‌کنم بعید است بتوان جنگجویان چریکی را فقط با انداختن بمب بر سرشان نابود کرد، من همچنین شنیدم آمریکایی‌ها به‌دنبال یافتن جایگاه‌ها و پایگاه‌هایی در منطقه هستند تا مردم را برای عملیات زمینی آموزش دهند.» او ادامه داد: «تروریست‌ها را نمی‌توان با بمباران نابود کرد، شما نمی‌توانید مساله تروریسم را با اشغال حل کنید، برای اینکه با آنها به‌صورت موثر مقابله کنید، باید روش دیگری را انتخاب کنید، ما در مبارزه با آنها تجربه خوبی داریم زیرا فعالانه علیه آنها جنگیده‌ایم.»

 

لاریجانی با اشاره به اینکه جنگ موثر با داعش نیازمند راه‌حل امنیتی خوب است، افزود: «بخشی از این راه‌حل می‌تواند عملیات نظامی باشد، افرادی که می‌خواهند به‌صورت زمینی در عملیات شرکت کنند باید به‌اندازه کافی مهارت داشته باشند، این نیروها نباید مانند نیروهای مزدور باشند، باید انگیزه کافی برای انجام این عملیات داشته باشند.»

 

رییس مجلس ادامه داد: «من فکر می‌کنم مردم، منظورم عراقی‌ها و سوری‌ها، خودشان توانایی کافی را برای اجرای چنین عملیاتی دارند، ما می‌دانیم این افراد اعم از شیعه، سنی و کرد باید همه تلاش خودشان را برای موفقیت به کار بندند، من فکر می‌کنم بهترین کاری که جوانان می‌توانند انجام دهند این است که جلو ارسال تسلیحات و پول متحدان و دوستان داعش در منطقه را بگیرند. این بازی کودکانه نیست؛ منظورم این است که مبارزه با تروریسم بازی کودکانه نیست و می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.»
 

اخبار سیاسست خارجی - ایرنا،ایسنارپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.