تاريخ : | | نویسنده : 24linuxhosting

خراسان جنوبی با 660 هزار نفر جمعیت مرکز پیوند کلیه ندارد و هم اکنون هزینه تردد به استانهای همجوار برای انجام عمل پیوند، سنگینی هزینه های درمانی این بیماران را دو چندان کرده است.

به گزارش مهر، هم اکنون کمبود فضای فیزیکی اتاق دیالیز، پرداخت هزینه‌ های اورژانس و داروهای مکمل توسط افراد دیالیزی و فرسودگی دستگاه‌های دیالیز موجود از مهمترین مشکلات بیماران دیالیزی در خراسان جنوبی است.

در حال حاضر خراسان جنوبی با داشتن حدود 160 بیمار کلیوی و دیالیزی فاقد مرکز پیوند کلیه بوده و بیماران برای انجام عمل پیوند به استانهای همجوار سفر می کنند.

مردم خراسان جنوبی در حالی از کمبود امکانات بهداشتی و درمانی و فضای فیزیکی مناسب برای دریافت خدمات بهداشتی رنج می برند، که آزمایشگاه های این استان هم تنها قادر به انجام آزمایشات عادی بیماران دیالیزی بوده و بیماران برای انجام آزمایشات تخصصی باید به دیگر استانهای کشور سفر کنند.

833923_orig.jpg

عدم وجود تهویه مناسب، عدم وجود امکانات اولیه یک محل بهداشتی شامل کمد وسایل بیماران، صندلی برای همراهان و میز و صندلی برای کارکنان و پرستاران،عدم وجود روشنایی مناسب در محیط و نامناسب بودن تجهیزات الکترونیکی، مستهلک بودن ساختمان و فرسوده بودن دستگاه ها ازجمله مشکلات بیماران دیالیزی در اتاقکی کاملا محبوس است.

وجود 158 بیمار دیالیزی در خراسان جنوبی

مسئول بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی در گفتگو با مهر،  از وجود 158 بیمار دیالیزی در این استان خبر داد و گفت: این رقم در مقایسه با آمار کشور نرخ رشدی یکسانی دارد.

هادی دهقانی در خصوص میانگین سنی بیماران دیالیزی در استان، بیان داشت: این میانگین سنی بیشتر در دهه 40 است، و برای بیماران با سن پایین جهت اقدامات پیوندی در اولویت خاص قرار دارند و باید در صورت تایید پزشکی نفرولوژیست سریعا پیود شوند.

وی به اقدامات دانشگاه برای کاهش مشکلات بیماران دیالیزی در استان اشاره کرد و افزود: به دلیل بالا بودن هزینه های درمانی این بیماران، اشتغال نقش بسزایی در درمان بیماران دارد، که در این راستا برای اشتغال بیماران پیوندی با استانداری مذاکراتی شده تا از طریق اداره تعاون  وام اشتغال زایی به این قشر تعلق گیرد.

833925_orig.jpg

به گفته وی این بیمارن به دلیل مشکلات خاصی قادر به کارهای با حرکات جسمی سنگینی نیستند که می توان از بیماران در انجام کارهای حمایتی در ادارات استفاده کرد.

افزایش 20 تخت دیالیز در استان

مسئول بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی از وجود 33 تخت دیالیز در استان خبر داد و گفت: در صورت تامین شرایط مورد نیاز این تعداد تا پایان امسال به 52 تخت افزایش می یابد، اما به علت نبود فضای فیزیکی تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

دهقانی در خصوص شرایط پیوند کلیه در استان، تصریح کرد: تمامی بیماران در صورت داشتن شرایط کلیه و عدم بیماری زمینه ای می توانند پیوند شوند.

به گفته وی اما این در حالی است که تعداد بیمارانی که جهت پیوند معرفی شده اند 18 نفر است که جهت اقدامات اولیه پیوند به بخش پیوند مشهد معرفی شدند و تعداد افراد متقاضی اهداء کلیه که جهت این عمل ثبت نام کردند هشت نفر هستند.

کمبود نیروهای متخصص در استان/ وجود یک پرستار برای 5تخت دیالیز

مسئول بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی در خصوص کمبود نیروی انسانی در بخش دیالیز استان، اظهارداشت: در کلیه واحدهای درمانی کمبود پرسنل داریم و واحد دیالیز از این امر مستثنی نیست.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پرسنل واحدهای دیالیز در بدو امر باید دوره های خاص دیالیز را در مراکز آموزشی طی کرده باشند و مهارتهای خاص را کسب کنند این کمبود بیشتر جلب توجه می کند.

دهقانی با بیان اینکه به ازای هر سه تخت باید یک پرسنل پرستار و یک کمک پرستار حضور داشته باشد، افزود: در حال حاضر در استان برای هر پنج تخت یک پرستار حضور دارد.

نبود فضای فیزیکی تنها عامل عدم افزایش تعداد تختها

وی با بیان اینکه استان از نظر دستگاه دیالیز در رتبه خوبی در سطح کشور قرار دارد، افزود: کلیه ماشین های دیالیز قابلیت دیالیز کربنات را دارند و برابر استاندارد کشور بیماران تحت دیالیز هستند.

833910_orig.jpg

به گفته وی اما در حال حاضر به علت نبود فضای فیزیکی توان افزایش تعداد ماشین دیالیز در استان وجود ندارد.

بهره برداری از مرکز بیماریهای خاص بیرجند نیازمند 500 میلیون تومان اعتبار

مسئول بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی از راه اندازی مرکز پزشکی بیماری های خاص بیرجند خبر داد و گفت: این مرکز از سال 85 آغاز عملیات اجرایی شده و هم اکنون 55 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

دهقانی با بیان اینکه تاکنون 400 میلیون تومان در این پروژه هزینه شده است، افزود: همچنین این پروژه در لیست پروژه های 40*60 دولت قرار گرفته و 300 میلیون تومان اعتبار ملی به این طرح اختصاص یافته است.

وی اعتبار مورد نیاز برای اتمام این پروژه را 500 میلیون تومان اعلام کرد.

راه اندازی مرکز پزشکی بیماری های خاص راهکار رهایی بیماران دیالیزی از مشکلات

دهقانی مرکز پزشکی بیماری های خاص بیرجند را راهکار رفع مشکلات بیماران دیالیزی در استان دانست و گفت: با راه اندازی این مرکز20 تخت دیالیز تا پایان امسال به تخت های دیالیز استان افزوده می شود.

وی به اقدامات این دانشگاه برای بهبود وضعیت دیالیز در سطح استان اشاره کرد و ادامه داد: در این راستا تعداد چهار ماشین دیالیز با لوازم جانبی به بیمارستان ولیعصر(عج)، تعویض دستگاه Roواحد دیالیز قاین و فردوس تا پایان مرداد انجام خواهد شد.

دهقانی در خصوص حذف واژه خاص از دفترچه بیماران پیوندی و مشکلات احتمالی این بیماران، تصریح کرد: کلیه بیماران دیالیز و پیوندی تحت حمایت امور بیماری های خاص هستند و فقط 10 درصد هزینه داروئی را پرداخت می کنند و حذف واژه خاص از دفترچه بیماران پیوندی در بیمه تامین اجتماعی مشکلی برای بیماران ایجاد نمی کند.

وی در خصوص مصرف داروهای مورد نیاز این بیماران، بیان کرد: با توجه به افزایش قیمت داروها سهم بیمار از 10 درصد نیز افزایش یافته است، ولی کمبودی وجود ندارد و این مشکل خاص بیرجند هم نیست.

مسئول بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی در زمینه افزایش حدود سه برابری هزینه دارو با توجه به هدفمندی یارانه ها، گفت: در این راستا با معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مذاکراتی انجام شده و قرار است کلیه داروهای بیمارن خاص از طریق مراکز درمانی دولتی پرداخت شود.

خیلی ها امید به پیوند را از دست داده اند و برخی، هنوز امید دارند، سرنوشت بیشتر آن ها مشترک است باید راهی استراحتگاه بیماران کلیوی در استان های دیگر شوند تا بلکه اهدا کننده ای پیدا شود.

833914_orig.jpg

حدود 7 سال از تشکیل خراسان جنوبی می گذرد و این بیماران همچنان به منظور انجام آزمایش و پیوند، باید راه های نرفته را بروند، چون در خراسان جنوبی مرکز پیوند هنوز وجود ندارد.

بنا به اذعان یک مسئول علت آن نبود فضای فیزیکی است که اگر تامین شود در بحث خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی، تیم پزشکی، دارویی و تجهیزاتی هیچ مشکلی نیست و این بخش می تواند فعال شود.

کمبود نیروی متخصص عامل رنج بیماران

یکی از بیماران دیالیزی پیوند شده خراسان جنوبی در گفتگو با مهر، کمبود نیروی انسانی متخصص را از مهمترین مشکلات این بیماران دانست و گفت: به دلیل کمبود نیروی انسانی خدمات به نحو مطلوب به بیماران ارائه نمی شود و چهار ساعت از شبانه روز زیر دستگاه دیالیز بودن نیازمند حوصله و دقت ویژه است.

علیرضا رضایی گفت: محبوس بودن، عدم وجود سیستم تهویه در سالن دیالیز، کمبود و فرسودگی دستگاه های دیالیز از دیگر مشکلات این بیماران است.

رضایی با بیان اینکه هزینه درمانی بیماران پیوندی بسیار بالا است، افزود: پس از پیوند واژه خاص از دفترچه این بیماران حذف می شود که این خود از بیشترین مشکلات بیماران است در حالی که پس از پیوند نیاز بیمار به داروها بیشتر می شود.

 نبود مرکز پیوند عامل انصراف از اهداء کلیه در استان

یک بیمار پیوندی توضیح می دهد: مواردی وجود داشته است که با وجود تمایل برخی خانواده ها برای اهدای عضو بیماران مرگ مغزی، به دلیل نبود مرکز پیوند و ضرورت انتقال جسد به استان های دارای امکانات، آن ها از این اقدام خیرخواهانه منصرف شده اند.

 به گفته وی به دلیل نبود امکانات در استان در بحث بیماری های کلیوی تعدادی جان خود را از دست می دهند، گروهی هم که توان پرداخت هزینه های بالای رفت و آمد و آزمایش های پیوند را ندارند از اقدام های درمانی صرف نظر می کنند.

 وی می افزاید: اگر بخش پیوند فعال شود خراسان جنوبی در بحث دیالیز و پیوند خودکفا و بسیاری از مشکلات رفع می شود.

 وی با اشاره به آمار بالای اهدای عضو بیماران مرگ مغزی در شهرهایی مثل مشهد، اصفهان و... می گوید: شاید با راه اندازی این بخش، تمایل و استقبال برای اهدای کلیه بیماران مرگ مغزی در خراسان جنوبی هم افزایش پیدا کند.

کمبود فضا عامل عدم بهره برداری از تختهای دیالیز/ بیمارستان60 ساله بیرجند امکان افزایش تختها را ندارد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در گفتگو با مهر، با بیان اینکه 20 تخت دیالیز به این استان اختصاص یافته است، افزود: برای بهره برداری از این تعداد نیازمند مکانی برای جایگیزینی این تخت ها هستیم، که هم اکنون بیمارستان امام رضا بیرجند با بیش از 60 سال قدمت فضای کافی ندارد.

حسین دهقان فیروزآبادی بیان کرد: تنها راهکار افزایش تعداد تخت های دیالیز بهره برداری از مرکز بیماران خاص بیرجند است.

833911_orig.jpg

وی در خصوص ارائه خدمات به بیماران دیالیزی، تصریح کرد: هم اکنون ارائه خدمات رایگان بستری در بیمارستانهای علوم پزشکی و خدمات سرپایی در مراکز این دانشگاه از جمله این خدمات است.

فرسودگی و خرابی دستگاه ها دغدغه  اصلی بیماران

دهقان فرسودگی و خرابی ماشین های دیالیز را از دیگر مشکلات این بیماران دانست و عنوان کرد: با بهره برداری از تخت های جدید این مشکلات مرتفع خواهد شد.

نبود مرکز پیوند کلیه مشکلی دیگر برای بیماران دیالیزی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نبود مرکز پیوند کلیه در خراسان جنوبی را از دیگر مشکلات این بیماران عنوان کرد و بیان داشت: تعداد بیماران دیالیزی در استان زیاد بوده و نیازمند راه اندازی این مرکز است، که به دلیل کمبود فضا در بیمارستان امام رضا(ع) این مرکز در استان وجود ندارد.

وی ادامه داد: هم اکنون بیماران مجبور به مسافرت به استانهای همجوار برای انجام پیوند هستند و هزینه تردد بر دیگر هزینه های این بیماران افروده می شود.

روند افزایش دیالیز در استان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند روند ابتلاء به دیالیز را در سطح استان افزایش دانست و گفت: فرهنگ سازی برای درمان به موقع، استفاده از رژیم غذایی مناسب و... از راه های کاهش این بیماری است.

خروج بیماران دیالیزی پس از پیوندکلیه از چرخه حمایت معضل اصلی بیماران

دهقان همچنین خروج بیماران دیالیزی پس از پیوند کلیه از چرخه حمایت بیماران خاص را از دیگر معضلات این بیماران دانست و گفت: به دلیل نیاز شدید این بیماران به دارو پس از پیوند اعضا نباید از چرخه حمایتی بیماران خاص خارج شوند.

وی تاکید کرد: بیماران پیوند اعضا پس از عمل جراحی نیازمند داروهای گران قیمت بوده و متحمل هزینه های سنگین درمانی می شوند و باید از خدمات بیماری های خاص استفاده کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه هم اکنون برخی از نهادها از جمله کمیته امداد امام خمینی(ره) پس از پیوند نیز ارائه خدمات به بیماران دیالیزی دارد، یادآور شد: در این زمینه نظارت بر نحوه ارائه خدمات به بیماران پیوند اعضا باید مورد توجه قرار گیرد.

صدور 83 دفترچه بیماران خاص در استان / مشکل بیمه بیماران خاص نیازمند ساماندهی

مدیرکل بیمه خدمات درمانی خراسان جنوبی از صدور 83 دفترچه بیماران خاص در استان تاکنون خبر داد و گفت: مشکل خاصی در راستای صدور دفترچه در استان وجود ندارد.

محمد رمزی در خصوص نحوه بیمه شدن بیماران خاص، تصریح کرد: تا پایان سال 89 بحث صدور دفترچه های بیمه ایرانیان 50 درصد از سوی دولت و 50 درصد با همکاری کمیته امداد برای بیماران خاص انجام می شد، اما در سال جاری با توجه به مصوبه دولت به 35 درصد در کمیته امداد کاهش یافته و بیمار نیز باید 15 درصد تامین شود.

محقق شدن اعتبارات سفر در حوزه بهداشت و درمان عامل خروج بیماران از مشکلات

مدیرکل بیمه خدمات درمانی خراسان جنوبی با اشاره به مصوبات هیئت دولت به این استان در حوزه بهداشت و درمان استان، عنوان کرد: برای رفع مشکل بیمه بیماران باید اعتبارات سفر در حوزه درمان نیز مورد استفاده و در دستور کار قرار گیرد.

رمزی کمبود فضای فیزیکی را مهمترین عامل کمبود ارائه خدمات به بیماران دیالیزی دانست و گفت: با رفع مشکل فضا این نهاد آمادگی ارائه خدمات از جمله پزشک، تخت های دیالیز و سایر تجهیزات را دارد.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.